Kaip nesuklysti pasirenkant seifą

Kaip nesuklysti pasirenkant seifą

Tai jau pranoko viską! Nevykėlis keliautojas nežinojo, verkti jam ar juoktis. Seniausiai rengėsi su namiškiais į užsienio kelionę, ištaikė porą savaitėlių įtemptame darbo grafike. Bet prieš važiuojant į oro uostą atsitiko nenumatyta: užsikirto seifas, kuriame vargšas laikė visus dokumentus, taip pat užsienio pasus. Apmaudus nutikimas brangiai kainavo jam ir vos nepradangino visų atostogų: tarnybos, užsiimančios seifų atidarymu, paieškos užtruko dvi dienas.

Pagrindinės seifų ir metalinių baldų gamintojos ir tiekėjos Promet kompanijos specialistai prisimena daug panašių istorijų.Spręsdami savo klientų problemas, jie padarė griežtą išvadą: tiems, kuriuos prieš kreipiantis į kompaniją ištiko nesėkmė, teisingai išsirinkti namų saugyklą sutrukdė klaidingi įsitikinimai, visiškai neatitinkantys tikrovės.

Pirmasis klaidingas įsitikinimas. Kad tik būtų seifas, o ką jame laikyti, atsiras. Panašios nuomonės laikosi daug kas. Ir daro tą pačią klaidą: iš anksto neapgalvojęs seifo turinio apimties ir vertės, žmogus geriausiu atveju kaip į balą išmeta namų saugyklai išleistus pinigus. Blogiausiu – netenka to, ką jame laikė. Promet kompanija ne kartą susidūrė su tokia situacija: žmogus nusipirko pigų, tačiau išoriškai puikiai atrodantį kinų gamybos seifą, padėjo į jį didelę sumą, o paskui graužiasi: jau per pirmą bandymą apiplėšti seifas buvo pertrėkštas kaip riešutas.

Būna ir taip. Atvažiavo kartą Promet serviso tarnybos darbuotojai, pagal kliento, užmiršusio seifo užrakto kodą, iškvietimą, atidarė seifą, ir nepatikėjo savo akimis: kokybiška elektronika aprūpinta brangi saugykla buvo prikimšta... buitinės technikos instrukcijų ir kitokio popierinio šlamšto.

Patarimas. Rinkdamiesi seifą, gerai apgalvokite, ką laikysite jame. Specialistų vertinimu, optimalus seifo ir jame laikomų vertybių santykis yra 1:10–20. Pavyzdžiui, jeigu seifas kainuoja 1000 dolerių, jame galima ramiai laikyti 10–20 tūkstančių dolerių. O jeigu seifas kainuoja 100–150 dolerių, didesnėms sumoms laikyti jis paprasčiausiai neapskaičiuotas.

Atminkite: pigus seifas a priori negali būti kokybiškas. Reikalauti iš jo patikimumo taip pat beprasmiška, kaip iš prastos mašinos – didelio greičio.

Būkite atidūs: seifų rinkoje gana daug pigių klastočių. Išoriškai jos mažai skiriasi nuo firminių, tačiau su savo funkcijomis susidoroja blogai, o kartais ir visai jų neatlieka. Laimei, daugeliui tokios prekės pirkėjų pavyksta išvengti susitikimo su nusikaltėliais. O tie, kuriems nepasisekė, kartą ir visiems laikams įsitikina patarlės „Šykštus moka du kartus“ teisingumu.

Antras klaidingas įsitikinimas. Įsilaužimui atsparus seifas – teisingiausias variantas. Sprendžiant pagal statistiką, seifai dažniausiai nukenčia visai ne nuo įsilaužimo, o nuo gaisro.

Tai, beje, nereiškia, kad visi be išimties turi pirkti tik ugniai atsparius seifus. Viskas priklauso nuo to, ką būtent jūs ketinate laikyti seife. Ugniai atsparus seifas neskirtas laikyti jame dideles pinigų sumas ir brangius juvelyrinius dirbinius. Tačiau jeigu kalbama apie nedidelės apimties dokumentų laikymą, ugniai atsparus seifas tikrai yra optimaliausias variantas.

Kai kurie ypač apsukrūs žmonės nusiperka iš karto du seifus, vienas iš kurių – „masalas“. Jo užduotis – kuriam laikui sutrukdyti vagį. O visos vertybės saugomos kitame, ne taip pastebimame ir patikimame seife. Specialistai ne kartą įsitikino, kad tokia sistema veikia. Kartais net būna kuriozų. Mėgindami atidaryti vieną tokį „klaidinantį“ seifą, piktadariai taip įsijautė į procesą, kad nepastebėjo, jog grįžo šeimininkai.

Patarimas. Rinkdamiesi seifą, nuspręskite, koks potencialus pavojus gresia jūsų vertybėms, kas jums svarbiau: apsauga nuo įsilaužimo ar nuo gaisro. Juk daugeliu atveju seifai būna atsparūs arba ugniai, arba įsilaužimui, ir retai sujungia savyje abi šias savybes. Dar neseniai seifai, suderinantys apsaugą nuo ugnies ir įsilaužimo, buvo labai brangūs. Dabar tokie Promet kompanijos gamybos Garant serijos (atsparumas įsilaužimui – 1 klasė, atsparumas ugniai – 60P klasė) seifai tapo labiau prieinami.

Ugniai atsparūs seifai tiekiami daugiausia iš Pietryčių Azijos šalių: iš Tailando – AIKO seifai ir iš Pietų Korėjos – Topaz, Diplomat, Safeguard seifai. Iš Bulgarijos tiekiami ugniai atsparūs FRS serijos Valberg seifai.

Kokybiškiausi įsilaužimui atsparūs seifai tiekiami iš Azijos (AIKO), Vokietijos (Format), Italijos (Technomax), Suomijos (Kaso), Prancūzijos (Fichet), Bulgarijos (Karat serijos Valberg seifai).

Trečias klaidingas įsitikinimas. Kuo seifas sunkesnis, tuo jis patikimesnis. Tam tikra prasme tai tiesa. Jeigu kalbama apie atskirai stovintį korpusinį seifą, jo svoris turi reikšmės. Įsilaužimui atsparūs seifai, kurių aukštis, pavyzdžiui, 300 mm ir plotis 440 mm., negali sverti mažiau kaip 60 kg, o vidutinių matmenų kabinetiniai seifai apskritai sveria 180–230 kilogramų.

Tačiau pažanga nestovi vietoje. Geležinių saugyklų gamybos technologijos nuolat vystosi. Todėl, įsigyjant seifą, orientuotis vien į jo svorį būtų, mažų mažiausia, naivu, mano specialistai. Dabar pagrindiniai seifų gamintojai daugiausia dėmesio skiria jų gamybai naudojamų medžiagų kokybei. Štai kad ir tie patys įsilaužimui atsparūs seifai. Paprastai jų korpusą sudaro dvi metalinės sienelės su betoniniu užpildu, nuo kurio storio priklauso ne tik atsparumo koeficientas, bet ir seifo svoris. Siekiant sumažinti jį ir kartu padidinti geležinių saugyklų patikimumą, į jį paprastai deda marmuro, granito trupinių ir kitų šiuolaikinių medžiagų. Be to, dauguma šiuolaikinių įsilaužimui atsparių seifų turi inkarinę tvirtinimo prie grindų sistemą, kuri neleidžia jų išnešti.

Patarimas. Įsigydami seifą, vadovaukitės ne jo svoriu, o kokybe. Kartu tokį daiktą geriausia pirkti tik specializuotose parduotuvėse, kurių pardavėjai išsamiai atsakys į visus jūsų klausimus ir padės teisingai pasirinkti modelį, atitinkantį jūsų reikalavimus.

Išsirinkę seifą, paprašykite parodyti jums šio modelio kilmės šalies sertifikatą, taip pat nepamirškite pasidomėti gamintojo garantijomis.

Turėkite galvoje, kad įsilaužimui atsparūs seifai skirstomi į dešimt klasių priklausomai nuo to, per kiek laiko galima įsilaužti į juos. 3 ir 4 klasės seifai įrengiami bankų saugyklose. 5 ir 6 klasė populiarios tarp juvelyrų. O 1 ir 2 klasė puikiai tiks jūsų namams.

Vertindami seifo atsparumą ugniai, specialistai atsižvelgia į du parametrus: laiką minutėmis, per kurį temperatūra korpuso viduje pakyla iki saugomam objektui kritinės reikšmės (seifo ženklinime šis kriterijus išreiškiamas skaičiais – 30, 60, 90 arba 120) ir į saugojo objekto tipą, žymimą raidėmis (P – pinigų kupiūros, popieriniai dokumentai; D – visa tai, kas išvardinta, ir magnetiniai diskai, juostos, kino ir foto juostos; DIS – visa tai ir lankstūs magnetiniai diskai).

Ketvirtas klaidingas įsitikinimas. Seifas su raktiniu užraktu – geriausias. Elektronika ir mechanika dažnai genda. Iš tikrųjų problemų gali atsirasti su kiekvienu užraktu. Taip pat ir su raktiniu, turinčiu nemažai trūkumų. Svarbiausias – galimybė, kad raktas bus pamestas arba pateks į svetimas rankas. Be to, naujam raktui pagaminti reikia laiko.

Seifo kodinis (mechaninis arba elektroninis) užraktas tokias problemas panaikina. Tiesa, norint atidaryti keturių lygių užraktą su keturiais dviženkliais skaičiais, reikia dešimt kartų pasukti diską, darant keturias fiksacijas, o tam prireiks ne mažiau kaip 30 sekundžių.

Kita problema, su kuria dažnokai susiduria seifo su kodiniu užraktu (nesvarbu, mechaniniu ar elektroniniu) savininkai – užmirštas arba kitų asmenų sužinotas kodas. Jį kai kurie ypač užmaršūs ir netoliaregiai piliečiai užrašo... tiesiai ant tapetų. Beje, seifus su kodiniais užraktais mėgstantiems pirkėjams ši aplinkybė jokios įtakos neturi. Ir, nors raktiniai užraktai tebėra populiariausi, geležinių saugyklų su kodiniu užraktu (ypač elektroniniu) paklausa pastaruoju metu pastebimai auga.

Tiesa, elektronikos gali būti ir seifuose, kurie iš tikrųjų tėra pigi kiniška klastotė. Tokiu atveju susižavėti neverta: nors toks seifas gali atrodyti labai „kietas“, jis bevertis. Patyręs įsilaužėlis be vargo atidarys jį.

Patarimas. Tiems, kurie nenori įsilieti į nukentėjusiųjų gretas, vertėtų iš anksto numatyti galimas problemas. O pradžiai – pasidomėti ne tik pagrindinėmis pasirinkto seifo modelio charakteristikomis, bet ir tuo, koks jo užraktas. Seifų gamintojai naudojasi šios srities pasaulinio garso profesionalais – vokiečių firma Mauer ir amerikietiška Sargent&Greenleaf, kurios seifų rinkoje dominuoja jau daugiau kaip 100 metų. Be šių gamintojų, patikima eksploatacija ir tikslumu dar pasižymi vokiečių firmų Cawiir Stuv ir amerikiečių firmos La Gard užraktai. Norint galima įsigyti seifą, turintį vienu metu ir kodinį, ir raktinį užraktą (apsidraudimui).

Gavę su seifu į komplektą įeinančius du raktus, vieną iš jų paslėpkite, bet tik ne pačiame seife. Nors toks perspėjimas akivaizdus, daugelis elgiasi būtent taip. O jeigu jūsų seifas turi kodinį užraktą, pasistenkite įsiminti jo kodą pagal asociaciją su kuo nors žinomu ir pažįstamu, arba užsirašykite ir paslėpkite šią informaciją patikimoje vietoje.

Gana svarbi sėkmingos namų saugyklos eksploatacijos sąlyga – kad firma gamintoja turėtų serviso tarnybą, kurios darbuotojai per trumpiausią laiką ir visiškai nemokamai prireikus išvaduos nuo nemalonių situacijų, panašių į tą, kurią aprašėme mūsų pasakojimo pradžioje.

Penktas klaidingas įsitikinimas. Svarbiausia – nusipirkti seifą, o kur jį pastatyti – ne taip svarbu. Liūdna nukentėjusiųjų nuo buto vagystės patirtis rodo, kad tai netiesa. Juk, patekęs į butą, vagis pirmiausia savo dėmesį atkreipia į seifą, kuriame šeimininkai dažniausiai laiko tai, kas brangiausia.

Ir todėl neblogai yra turėti bute įmontuojamą seifą. Tarp geležinius seifus gaminančios ir parduodančios kompanijos klientų tokie seifai labai paklausūs. Pasak Promet kompanijos specialistų, įmontuojamų namų saugyklų populiarumą lemia ne tik jų kompaktiškumas, bet ir galimybė užmaskuoti.

Kartu savo apsauginėmis savybėmis tokie seifai visiškai nenusileidžia atskirai stovintiems korpusiniams. Iš esmės tai tie patys įsilaužimui atsparūs seifai, tačiau reikiamas jų saugumo lygis paprastai užtikrinamas tik iš durelių pusės, nes toks seifas įmūrijamas į sieną.

Tik štai turėti tokį seifą sau gali leisti, deja, nedaug kas. Vienintele, tačiau neįveikiama kliūtimi gali tapti namo, kuriame gyvena savo saugyklą norintis užmaskuoti žmogus, sienos storis.

Patarimas. Nustatyti, kur stovės seifas, geriau iš anksto. Gerai, jeigu tam jūsų buto sienoje yra niša. Jeigu jos nėra, ją reikia numatyti iš anksto, artimiausio remonto metu. Kartu kuo tokia niša didesnė, tuo tvirčiau joje laikysis seifas, kai jo sienos bus užlietos betonu. Beje, tai nesukelia labai daug rūpesčių. Specialistai įmontuojamą seifą jūsų bute gali įrengti per kelias valandas.

Kad būtų užtikrintas I klasės atsparumas įsilaužimui, priekinės plokštės storis turi būti ne mažesnis kaip 10 mm, o užraktas – užtikrinti tripusę užrakinimo sistemą.

Geriausią apsaugą nuo įsilaužimo suteikia įmontuojami WEGA serijos seifai, kuriuos gamina vokiečių firma Format, ir seifai iš Azijos AIKO, taip pat Promet kompanijos įmontuojami seifai Valberg, teigiamai pasižymintys prieinama kaina ir aukšta kokybe. Minimalus įmontuojamo Valberg seifo gylis – 150 mm – leidžia įmontuoti jį net į blokinių namų sienas. Neblogai užsirekomendavo itališki (Bordogna, Technomax, Stark) ir slovakiški (Safetronics) seifai. Jeigu jūsų namo sienose neįmanoma patalpinti geležinę slėptuvę, jūs galite rinktis atskirai statomą korpusinį seifą, prisukdami jį prie grindų arba sienos. Kaip jau sakyta, daugelyje šiuolaikinių įsilaužimui atsparių seifų tokio tvirtinimo galimybė būtinai numatoma.

Šeštas klaidingas įsitikinimas. Geras seifas – panacėja nuo visų nelaimių. Norite žinoti tiesą? Atidaryti galima net patį patikimiausią seifą. Viskas priklauso nuo įsilaužėlio profesionalumo ir nuo to, kiek laiko tam jis turės. Todėl vis dėlto geriau yra apsidrausti. Ypač vasaros metu, kai dauguma miestiečių išsivažinėja į vasarnamius ir kurortus, palikdami butus be priežiūros. Ar ne todėl būtent šiuo metu, pagal statistiką, įvyksta daugiausia vagysčių iš butų?

Patarimas. Specialistų nuomone, optimaliausias jūsų vertybių apsaugojimo variantas – gero seifo ir geležinių įėjimo durų, prijungtų prie apsaugos firmos pulto, derinys. Juk seifas – ne panacėja, o tik vienas iš jūsų saugumo elementų.