Ekspertai pataria

Kas vadinama seifu? Kodėl seifai skirstomi į atsparius įsilaužimui ir atsparius ugniai? 

Seifas – tai atsparus įsilaužimui įtaisas, kurio pagrindo plotas ne didesnis kaip 2 kv. m., skirtas laikyti vertybes, dokumentus ir informacijos nešėjus. Todėl, griežtai tariant, visi seifai yra atsparūs įsilaužimui, tačiau kai kurie dar atsparūs ir pavojingų gaisro faktorių poveikiui – jie vadinami atspariais ugniai.

Atsparumas įsilaužimui matuojamas pasipriešinimo vienetais Ec, atspindintiems laiką, kurio reikia, kad būtų įsilaužta į seifą su daline (į seifą pro angą patenka šablonas) arba visiška prieiga (pro angą į seifą patenka didesnių matmenų šablonas, ištraukiamas įstatytas seifas arba durys atidaromos ne mažesniu kaip 300 mm pločiu).

Labai dažnai pardavėjai klaidina pirkėjus, kiekvienam įsilaužimui atspariam seifui suteikdami atsparumo ugniai savybes. Iš tikrųjų apsaugą nuo gaisro gali garantuoti tik seifas, turintis atsparumo ugniai sertifikatą. Abu (atsparumo įsilaužimams ir atsparumo ugniai) sertifikatus turintys seifai yra gana reti ir pakankamai brangūs. Be to, atsparumo įsilaužimams ir atsparumo ugniai užtikrinimas konstrukcijos atžvilgiu pasiekiamas visai priešingais metodais, todėl praktikoje daugiausia sutinkamas I klasės (atsparumas įsilaužimui) ir 60 minučių (atsparumas ugniai) derinys.

Kokių dar yra seifų?

Seifai dažnai klasifikuojami pagal paskirtį:

  • atsparūs ugniai – apsaugo seifo turinį nuo aukštos temperatūros, bet ne nuo įsilaužimo (profesionalas tokį seifą gali atidaryti per 15–20 minučių);
  • atsparūs įsilaužimui – apsaugo seifo turinį nuo nesankcionuoto bandymo patekti į jį, tačiau neapsaugo nuo gaisro;
  • suderinantys tuo pat metu atsparumą ugniai ir apsaugą nuo įsilaužimo;
  • įmontuojami – montuojami sienoje arba grindyse, yra atsparūs įsilaužimui ir, būdami sienos masyve, šiek tiek apsaugo nuo gaisro;
  • kasų – atsparūs įsilaužimams aukštesnės negu III klasėsseifai, įrengiami bankų ir kitų finansų kredito įstaigų kasų skyriuose;
  • baldiniai – paprastai nedidelių matmenų, įstatomi (įmontuojami) į baldus, būtinai tvirtinami prie sienos (turi angą galinėje sienelėje), gali būti statomi ir atvirai;
  • seifai viešbučiams – baldinių seifų atmaina, turinti specialius užraktus, palengvinančius naudojimąsi seifais ir viešbučių klientams, ir aptarnaujančiam personalui;
  • ginklų – pistoletams ir ilgavamzdžiams ginklams saugoti, turintys specialiusgultus vamzdžiams ir skyrius šaudmenims laikyti;
  • magnetinėms laikmenoms – apsaugo seifo turinį – diskus, juostas ir t.t. – nuo gaisro (aukščiausia leidžiama vidaus temperatūra nuo +50°С iki +70°С);
  • depozitiniai – pinigų kaupikliai, virš pagrindinio seifo yra nepriklausomas papildomas kasos skyrius, į kurį dedama įplauka, jį uždarius, pinigai automatiškai pereina į apatinį skyrių.

Ar reikia tvirtinti seifą prie grindų arba sienos?  

Seifą būtina pritvirtinti prie grindų arba sienos, kad jo nebūtų galima išnešti ir atidaryti įsilaužėliui patogiomis sąlygomis. Galinėje ir / arba apatinėje sienelėje iš vidinės pusės turi būti tvirtinimo angos. Tvirtinimui rekomenduojama naudoti inkarinius varžtus, kurie gaminami iš patvaraus plieno ir atlaiko plėšiamąją apkrovą nuo 500 kg iki 3 tonų (ilgis nuo 5 iki 30 cm, skersmuo nuo 5 iki 20 mm). Tvirtinimo technologija paprasta: išgręžiama skylė, įstatomas plieninis / plastmasinis kaištis, po to inkarinis varžtas. Įsukant varžtą, jis išplečia sienoje arba grindyse esantį kaištį ir nejudamai pritvirtina seifą. Prireikus perkelti seifą, varžtai išsukami iš vidinės, įsilaužėliui neprieinamos, seifo pusės, ir tada seifą galima judinti.

Ar draudimo kompanijos apdraudžia seifus ir jų turinį? 

Taip, kai kurios draudimo kompanijos gali apdrausti seifo turinį arba seifą kaip turtą. Kompanijos seifus draudžia remiantis individualiais draudimo tarifais ir susitarimais. Europoje draudimo suma priklauso nuo seifo klasės. Štai orientacinės draudimo išmokų sumos, mokamos Vokietijoje išlaužus įvairių klasių seifus:

Atsparumo įsilaužimui klasė (EURO VdS
Juridiniams asmenims, eurais
Fiziniams asmenims, eurais
140 000125 000
2100 000200 000
3200 000300 000
4300 000500 000
5500 000750 000

Kokių dokumentų reikia perkant seifą? 

Seifas – privalomai sertifikuojamas objektas. Pirkdami seifą, jūs turite gauti sertifikatą su nurodyta apsaugos klase. Jeigu sertifikato nėra, praktikoje tai gali reikšti, kad arba produkcija yra nekokybiška ir nesuteiks reikiamos apsaugos, arba pardavėjas sąmoningai neatlieka sertifikacijos, suvokdamas, kad šių bandymų rezultatas neatitiks deklaruojamų seifo parametrų (atsparumo ugniai klasės ir / arba atsparumo įsilaužimui klasės). Tokiu atveju prekiaujanti firma,veikiausiai neturi nuolatinių ryšių su tiekėjais ir negalės garantuoti reikalingo aptarnavimo (spynų remonto ir pakeitimo, raktų dublikatų vietoj pamestų pagaminimo ir t.t.).

Stebėkite, kad jums nepateiktų seifo sertifikato, išduoto pagal kitus standartus (pavyzdžiui, taikomus sertifikuojant baldus). Taip pasireiškia prekiaujančios organizacijos siekis parduoti nekokybišką prekę, klaidinant pirkėją, neteisingai nurodžius seifo apsaugines savybes.

Kokių bandymus atliekančių organizacijų sertifikatais galima pasitikėti?  

Yra keli pripažinti centrai, kurių išvadomis visiškai galima pasitikėti. Europoje tokioms organizacijoms priskiriamas Draudimo institutas (Vokietija, Kelnas), atliekantis bandymus pagal EURO VdS standartus, ir Bandymo centras Braunšveige, atliekantis bandymus pagal VdMA standartus.

Kuo vadovautis, pasirenkant seifą?

Reikia žinoti atsakymus į šiuos klausimus:

  • Kas ir kokia apimtimi bus saugoma seife?
  • Kas potencialiai labiausiai gali grėsti seifo turiniui?
  • Ar seifas sertifikuotas pagal atsparumą įsilaužimui arba atsparumą ugniai?
  • Ar yra sertifikatas arba jo paminėjimas patalpintas ant seifo durelių vidinės pusės?
  • Kokia seifo apimtis ir jo svoris?
  • Koks seife įrengto užrakto tipas?
  • Kur bus laikomas seifas?
  • Ar yra garantinis ir pogarantinis aptarnavimas?

Kiekvienas seifo pirkėjas turi žinoti, kiek seife bus saugoma daiktų ir kokia bus jų apimtis, suvokti dokumentų ir vertybių vertę, atsižvelgti į patalpų, kuriose numatoma įrengti seifą, saugumą, t.y., apsaugos buvimą arba nebuvimą. Be to, reikia teisingai įvertinti labiausiai tikėtiną pavojų (įsilaužimas ar gaisras). Pagal statistiką, devyniais atvejais iš dešimties seifo turiniui kyla sunaikinimo dėl gaisro poveikio pavojus ir tik vienu atveju – dėl nesankcionuotos prieigos, t.y. grobimo. Gal vartotojas turi ir specifinių poreikių, pavyzdžiui, naktinės parduotuvės ar restorano savininką sudomintų naktinis depozitinis seifas, medžiotoją – ginklų seifas, o individualaus namo statytoją – įmontuojamas seifas arba slaptavietė. Taip pat reikės apsispręsti dėl užrakto tipo: raktinis, kodinis arba elektroninis.

Vertinant faktinę seifo kokybę, labai svarbu įsitikinti, kad deklaruojamus kokybės parametrus tikrai patvirtina sertifikacijos etiketės, esančios ant seifo durų vidinės pusės. Šiose etiketėse turi būti nurodyta: šalis gamintoja; sertifikavimą atlikusios organizacijos pavadinimas; standartas, pagal kurį buvo sertifikuotas konkretus seifas; gali būti nurodyta papildoma informacija.